Skryté nástrahy

12.03.2021

"Pevně doufám, že po Velikonocích už bude ta doba, kdy si řekneme, kdy se děti vrátí do školy, kdy zase začnou sportovat a jak by to mělo vypadat." To jsou pro někoho optimistická, ale pro jiného pesimistická slova premiéra Andreje Babiše. Že bychom ještě o Velikonocích měli být uzavřeni?

Víc, než kdy jindy musíme být opatrní a realističtí. Měli bychom být poučeni neúspěšnými pokusy o rozvolňování bez ohledu na epidemickou realitu následované dalšími restrikcemi, což nezřídka vyvolalo frustraci a zlou krev. Další neúspěšný pokus by už mohl vést k projevům masovější nespokojenosti. Vláda a opozice by proto měly nejen víc naslouchat, ale i respektovat hlasy expertů.

Vědci sdružení do iniciativy Sníh, kteří koncem února zveřejnili Manifest 40 dní pro zdraví a ekonomiku považují za práh k rozvolňování méně než tisíc nakažených denně. Realita: kolem patnáct tisíc. Nynější lockdown je podle vědců tudíž spíše zaměřen na odvrácení kolapsu zdravotnictví, což se v potu tváře daří. Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek opět hovoří o "bodu zlomu".

Je třeba se zbavovat skrytých nástrah. Jedna je z Plzeňského kraje. Příčinou vysokého počtu nakažených v regionu je nedodržování hygienických opatření v montovnách firem využívajících práci agenturních pracovníků z ciziny. Zdá se, že příslušné orgány státu tomu nejsou schopny čelit.

Jak jinak si vyložit slova starosty Tachova, že nejsou přesné údaje o této rizikové skupině a zda se vůbec testuje. Hodně se mluví o všech možných hrozbách zvenku, ale že máme jednu hmatatelnou a nebezpečnou doslova před nosem není, jak vidno, hodno pozornosti. A není takových případů v Česku víc?

Na druhou stranu je tu dobrý příklad ze sousedního Karlovarska. Uzávěra okresů se příznivě projevila na vývoji nákazy a přetížená chebská nemocnice si konečně mohla oddechnout. To je i pádná odpověď těm, kteří se opatřením posmívají nebo je bezohledně ignorují.

Sečteno a podtrženo: bitva s covidem zdaleka není dobojována. Nejostřejší fáze bude ještě pár týdnů trvat. A snad se v ní obejdeme bez dalšího představení Sněmovny na téma (ne)prodloužení nouzového stavu, který zatím platí do 28. března.

Miloš Balabán

(Autor je bezpečnostní analytik)