Radikální řez
Americký prezident Joe Biden si připomenul půl milionu amerických obětí covidu 19 ceremonií v Bílém domě. Na jejich památku hořelo na jednom z jeho schodišť 500 svíček. Ve svém mimořádném projevu řekl, že nesmíme podlehnout tomu, abychom se na každý život dívali jen jako na číslo ve statistice a naléhal, aby se na zesnulé nezapomnělo.
Možná by stálo za to uspořádat něco podobného i u nás. Je to k zamyšlení pro prezidenta a předsedu vlády. Máme u nás dvacet tisíc obětí covidu. Vzpomínka na zemřelé by snad mohla pohnout myšlením mnohých. Politiky, kteří na pozadí covidu hrají své partie počínaje a odpírači a zlehčovači covidu konče.
Země se zjevně ocitá na rozcestí. Politika narazila v konfrontaci s covidem do zdi a ocitla se ve slepé uličce po zbytečném politikaření. Nic jiného to nesymbolizuje více než posledních čtrnáct dnů, kdy se místo urgentního řešení katastrofy řítící se na republiku odehrávalo dohadování o pandemickém zákonu. I většina opozice se nakonec dostala do pasti, kdy konfrontace s reálným stavem situace mimo malostranské paláce jí donutila k ústupkům, což nebylo ještě před čtrnácti dny představitelné. Přesto jsme ztratili cenný čas.
Země je ve válce s covidem. Od porážky, která by nás přišla politicky, ekonomicky a sociálně hodně draho nás v podstatě dělí ještě stále fungující zdravotnický systém a ti, kteří zde stojí v první linii.
Profesor Josef Veselka, přednosta kardiologické kliniky fakultní nemocnice v Motole dokonce mluví o přechodu k jakési válečné medicíně, na niž na počátku jednadvacátého století nejsme zvyklí, ale desítky procent do lůžkové kapacity připravené pro covidové pacienty by šlo ještě přidat.
Bez funkčního lockdownu by to nicméně bylo jen vytloukání klínu klínem. České vědecké kapacity to ve svém prohlášení z 23. února Čtyřicet dní pro zdraví lidí a ekonomiky pojmenovali přesně: "Je třeba pochopit, že nedostatečná a pozdě přijatá protiepidemická omezení jsou dlouhodobě nejdražší, protože vedou pouze k pomalému zhoršování situace. Rychlý řez je lepší než pomalé utrpení jak pro lékaře, tak pro pacienta."
Vědci stanovili také časový horizont pro tento řez, který by měl přinést počet nově potvrzených případů nemocných covidem pod hranicí 1 tisíc případů za den a start obnovy normálnějšího života: 4 dubna. Byl by v tom i symbol: letos tento den připadá na nejvýznamnější křesťanský svátek vzkříšení Ježíše Krista.
Vzkříšení země skutečně potřebujeme. I proto, že jde o její budoucnost a
autoritu v mezinárodním společenství. A pak bychom se neměli vyhnout vážné
debatě o fungování tohoto státu, neboť zátěžová situace nemilosrdně odhalila
mnohé deficity v jeho řízení a správě. Ale věcně, bez politikaření i
mediálních her. Teď ovšem musíme všichni vyhrát jednu zásadní bitvu.
Miloš Balabán
(Autor je bezpečnostní analytik)