Letní lekce a kolik máme času
Máme za sebou horké léto. Neobešlo se bez dramat. Severní polokouli potrápila mimořádná vedra. V jižní Evropě ručičky teploměrů trhaly čtyřicetistupňové rekordy. Přinášelo to problémy se zajištěním normálního chodu společnosti. Extrémní teplo bylo spojeno i s nemalými zdravotními riziky.
Na mnoha místech planety vypukly rozsáhlé požáry. Apokalypsu zažil řecký ostrov Rhodos a vzápětí po něm turistický ráj havajský ostrov Maui. Neobešlo se to bez obětí na životech a rozsáhlých materiálních škod.
Nyní zuří už přes deset dní lesní požáry v severovýchodním Řecku. Mluvčí Evropské komise oznámil, že jsou dosud největší, jaké kdy byly v Evropské unii zaznamenány. Spálená oblast je více než čtyřikrát větší než Washington. Klimatické změny o sobě dávají stále více znát, zasahuje to i turistický byznys.
Hodně musí přemýšlet Řecko, které na něm výrazně závisí. Prevence požárů ve středomořských klimatických podmínkách se zjevně podcenila a bude do ní třeba investovat nemalé prostředky. Je to ale nepochybně běh na hodně dlouhou trať.
Řecká zkušenost je i vztyčený prst pro české cestovky. Chaos na Rhodosu s našimi turisty utíkajícími z pláží před rychle se šířícím ohněm jen v tom, co měli na sobě ukázal na slabá místa zajištění jejich bezpečnosti. Už nestačí jen vozit po tisících rekreanty do přímořských letovisek a nabízet výlety. Je třeba mít připravené detailní plány pro mimořádné situace včetně poučených delegátů, kteří přesně ví, co mají dělat. Musí se na tom zapracovat i doma, určitě by byla přínosem odborná příprava s hasiči.
V lecčems se musí zlepšit i orgány státu. Během požáru na Rhodosu bylo nešťastné, když se nebyly schopné sjednotit při hodnocení míry nebezpečí. Tentokrát jim přálo štěstí a žádný český turista nezahynul.
Zkušenosti z letošního extrémního léta vybízejí k pečlivé přípravě na to příští. Neuškodí zároveň trochu popřemýšlet i o budoucnosti. Je to spojené s tlakem klimatických změn. Nebude klesat atraktivita odpočinku v jihoevropských zemích v extrémních vedrech s větší mírou bezpečnostních a zdravotních rizik? Nezvýší se atraktivita severských dovolených, třeba u Baltu? Nepřenesou se dovolené do teplotně snesitelnějších měsíců, což by možná znamenalo i přenastavení modelu fungování společnosti na který jsme byli dosud zvyklí, což by mělo i svoje ekonomické konsekvence?
Na přemýšlení máme zatím ještě čas, ale už se krátí.
Miloš Balabán, Právo