Články, komentáře, analýzy

 

Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho vláda si mohli po nedělním závěrečném ceremoniálu pařížských olympijských her oddychnout. Nenarušil je žádný vážný bezpečnostní incident nebo teroristický útok. Určitě to bylo i díky bezprecedentnímu největšímu mírovému nasazení bezpečnostních sil ve francouzské historii. O bezpečnost olympiády dbalo 75...

Zítra začíná v Paříži letní olympiáda a sportovní fanoušci z celého světa se těší na vrcholné sportovní výkony a dramata. Letos se ale budou odehrávat na pozadí dvou krvavých válek v předpolí Evropy. Zvláště válka mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás představuje svými dopady mimořádné bezpečnostní riziko pro Evropu i olympiádu.

Svět zažil další šok hromadným výpadkem IT systémů, který způsobila jediná nepovedená aktualizace společnosti CrowdStrike. Rázem byly v celé řadě zemí ochromeny banky, média a obchody. Došlo k paralýze letecké dopravy, statisíce lidí v Evropě a ve Spojených státech uvízly na letištích. Česko bylo naštěstí postiženo jen okrajově. Potíže mělo pražské...

Letošní květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem, během kterého průměrné globální teploty překonaly všechna pozorování od roku 1850. Přispívá k tomu i cyklický jev El Niňo, který je synonymem dodatečného globálního oteplování, a to tím, že ohřívá povrch oceánů. Vědci soudí, že letos se jeho dopad objeví nejsilněji. A v roce 2030 mají být...

Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová píchla do vosího hnízda slovy že se v ANO "nechtějí připravovat na válku, že chtějí žít v míru". Země podle ní spíše potřebuje investice do dopravní infrastruktury. Přesto dodala, že naše obranné závazky plnit musíme a chceme, jen to musí odpovídat tempu, které si můžeme dovolit."

Šok z tragédie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy dlouho neopadne. Její děkanka Eva Lehečková přesto vytyčila dva klíčové úkoly pro následující týdny: vzít si opět akademický život co nejdříve zpět a vytvořit dostatečný pocit bezpečí pro všechny.

Republika má znovu problémy s penicilinem. Od konce srpna jej k nám dorazilo 200 tisíc balení, jenže v sezóně respiračních onemocnění to sotva bude stačit. Lékárny hlásí, že dostávají jen zlomek toho, co si objednaly. Opakuje se tak příběh z minulého roku. A nedostatek medikamentů se začíná stávat zdravotním i bezpečnostním rizikem.

Osmiprocentní nárůst onemocnění covidem zatím nechává ministerstvo zdravotnictví v klidu. Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) covid označil za sezonní respirační infekci a doporučil bezplatnou vakcinaci rizikovým skupinám. Není ale od věci podívat se za česká humna.

Čeští vojáci mají příští rok dostat skoro o třetinu více peněz než letos. Konkrétně 151 miliard korun. Země by tak konečně začala plnit svůj letitý závazek vůči Severoatlantické alianci – totiž slib, že na svou vlastní obranu bude vynakládat alespoň dvě procenta z toho, co každý rok vytvoří.

Letošní rok je bohužel bohatý na přírodní katastrofy. Světem se přehnaly zničující požáry a záplavy. Únorové zemětřesení v Turecku a Sýrii připravilo o život přes padesát tisíc lidí. Teď nečekaně udeřilo v Maroku. Někteří experti dokonce varují, že seismická aktivita může v severní Africe pokračovat.

Máme za sebou horké léto. Neobešlo se bez dramat. Severní polokouli potrápila mimořádná vedra. V jižní Evropě ručičky teploměrů trhaly čtyřicetistupňové rekordy. Přinášelo to problémy se zajištěním normálního chodu společnosti. Extrémní teplo bylo spojeno i s nemalými zdravotními riziky.

Právo včera uvedlo, že před několika měsíci mluvili zástupci ministerstva zdravotnictví o tom, že vznikne sektorová analýza, která by měla zjistit kolik působí v Česku farmaceutických firem, což by mohlo pomoci při řešení problému s opakujícími se výpadky některých důležitých léků. Taková informace musí člověka zarazit. Vypadá to, že stát vůbec...

5. května 2023, po třech letech, jednom měsíci a 24 dnech od 11. března 2020 oficiálně skončila bez většího mediálního zájmu globální mimořádná situace – pandemie covidu-19. Oznámil to v Ženevě na základě doporučení expertů Světové zdravotnické organizace její generální ředitel Tedros Ghebreyesus.

Letošní léto přineslo už dvě požární apokalypsy. Rozsáhlé požáry zachvátily minulý měsíc řecký ostrov Rhodos, nyní hořelo na Havajském ostrově Maui. Jedná se o nejtragičtější požár ve Spojených státech za posledních 100 let. Obětí je už skoro sto, ale jejich počet zřejmě stoupne, neboť se pohřešují stovky lidí. Rozsah tragédie demonstruje...

Zpráva OSN o globální potravinové bezpečnosti zveřejněná 12. července je varovná. Hladem je ve světě ohroženo přibližně 735 milionů lidí, což je o 122 milionů více než v roce 2019.

Požár na Rhodosu se stal žhavým vnitropolitickým tématem. Je to pochopitelné, pokud se tam nachází pět tisíc českých turistů. A evakuaci, nebo spíš útěk před běsnícím živlem stovek z nich, sledovala celá země. Trochu nicméně zaráží rozdílné hodnocení rizikovosti situace.

Léto se stává pro Evropu stále více bezpečnostním rizikem. Před rokem kvůli vedru a suchu zlikvidovaly obří požáry 650 tisíc hektarů lesa, což odpovídá pětině Belgie. Kriticky zranitelné je Řecko. Za poslední dekádu tam oheň spálil téměř 1,2 milionu hektarů půdy.

V záplavě špatných zpráv o válce a ekonomických těžkostech povzbudilo konstatování předního německého virologa z berlínské kliniky Charité Christiana Drostena v listu Tagesspiegel, že pandemie covidu-19 je u konce.