Aktuality


25.4.2024

Termíny kurzů na celý 2024 jsou již k dispozici.

Krizové řízení: základní rámec a reflexe - KŘ1

21.5.2024

18.6.2024

16.7.2024

13.8.2024

17.9.2024

22.10.2024

19.11.2024

10.12.2024

Krizové řízení: případové studie a výzvy - KŘ2

23.5.2024

20.6.2024

18.7.2024

15.8.2024

19.9.2024

24.10.2024

21.11.2024

12.12.2024


Ochrana měkkých cílů zůstane trvalou prioritou

25.7.2023

Dne 8. června 2023 se v Praze, v hotelu Olšanka, konala již potřetí konference "Ochrana měkkých cílů". Pořadateli jsou Komora podniků komerční bezpečnosti ČR, česká pobočka AFCEA a Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze. Velmi pravděpodobně nebyla poslední, protože problematika spíš narůstá, než aby byla přehlednější, od fyzické bezpečnosti objektů a velkých shromáždění osob do ní stále více promlouvá kybernetická bezpečnosti a hrozby kybernetické povahy. Také se ukazuje, že není realistické očekávat jednotnou konceptualizaci a komplexní metodický přístup - na to je do hry zapojeno i jen v Česku příliš mnoho aktérů, od státní správy, Policie ČR a dalších bezpečnostních sborů přes samosprávné celky (kraje a obce) až po plejádu firem, nevládních organizací a výzkumných pracovišť. Ochrana měkkých cílů se přesto stala etablovanou disciplínou, které se věnuje čím dál víc odborníků, a také roste "provozní" zkušenost a praxe. I my pozorně sledujeme inovace na tomto poli a podílíme se na úsilí o standardizaci postupů v některých segmentech bezpečnosti veřejného prostoru.


Novelizace krizového zákona č. 240/2000 Sb.

21.7.2023

Pozorně sledujeme zatím dílčí informace o procesu přípravy novely zákona č. 240/2000 Sb. o krizovém řízení. Je pravděpodobné, že chystaná proměna krizového zákona bude dost zásadní a hluboká. Nakolik se tento záměr promítne do výsledného znění, a co to bude v praxi znamemat pro orgány krizového řízení i celý jeho systém, se však dovíme nejdříve koncem roku 2023 nebo na počátku roku 2024. 

Samozřejmě začneme co nejdříve připravovat inovaci našich kurzů tak, abychom nabídli přehledný a srozumitelný vhled do problematiky krizového řízení v té podobě, která po schválení nového zákona výrazně ovlivní jeho praxi.  


Nová bezpečnostní strategie ČR

15.7.2023

Vláda schválila 28. června 2023 novou Bezpečnostní strategii ČR. Její struktura zůstává podobná dosavadní strategii z roku 2015, ale obsah se dost významně proměnil. Všechny hlavní změny shrnuje nově zařazená část Hlavní sdělení Bezpečnostní strategie ČR, která je dokonce předsunuta před Úvod. Dokument je konkrétnější v pojmenování hrozeb, samozřejmě zejména pod vlivem probíhající války Ruska proti Ukrajině. Proměnily se však i pasáže věnované vnitřní bezpečnosti, ochraně obyvatelstva a krizovému řízení. Přibylo hodně popisu, což je u strategického dokumentu na zváženou, čímž dokument získává i podobu "zprávy o realizaci". Zároveň tak nabízí ještě komplexnější a úplnější přehled o bezpečnostní politice České republiky, než tomu bylo dřív. 

Je otázkou, zda tuto roli má hrát právě Bezpečnostní strategie, ale na druhou stranu - přečíst si ji stojí za to, čtenář tam objeví skutečně mnoho nových akcentů a témat.


Komunální veletrh v Olomouci

23.5.2023
Na prvním ročníku Komunálního veletrhu v Olomouci proběhla v pátek 19. května 2023 konference "Hrozby a příležitosti. Jak řešit bezpečnostní incidenty a mimořádné události v obcích, městech a krajích." 

Libor Stejskal z Multilateral Consulting & Analysis s.r.o. na ní promluvil k tématu "Krizové řízení jako marginální předmět zájmu obcí". 


Nabízíme výběr publikovaných článků


Jak praví přísloví připisované britské kontrarozvědce MI5 moderní společnost stojí dva kroky od anarchie.

Brity asi teď více zajímá nedostatek benzínu a nafty na čerpacích stanicích než strategie vlády o restart britského globálního vlivu po brexitu, který dnes zosobňuje britský vstup do vojenského uskupení se Spojenými státy a Austrálií, jehož cílem je eliminovat vliv Číny v indopacifickém regionu.

Evropa je stále více zranitelná. Jistě je to spojeno hlavně s pandemií covidu, která byla v mnoha ohledech spouštěčem řady negativních politických a ekonomických procesů. Ne všechno se ale dá přičíst na vrub pandemie.

Pondělní Právo v článku Oldřicha Dandy Armáda mění strategii. Tlumí mise, cvičí doma uvádí slova generálmajora Ivo Střechy, ředitele Sekce rozvoje sil ministerstva obrany: "Doposud byl výcvik zaměřen na zahraniční mise, které ale vedly k degradaci myšlení vojáka. Mírové mise nejsou válka, pro kterou si stát armádu drží. A my jsme na to zapomínali a...

Při pohledu na dění v řadě evropských zemí se dá říct, že bitva s covidem přechází do dlouhodobého protiepidemického režimu nízké intenzity. Dalo by se říct, že se s ní učí žít. Kapitulovala i Austrálie, která opouští strategii tzv. nulového covidu a vydala se na cestu soužití s nákazou.

Je už bezpředmětné přemýšlet nad tím, zda máme ještě první nebo už druhou vlnu covidové epidemie. Spíše vidíme od jara její kontinuální průběh s různými odchylkami. A varování epidemiologů, že musíme být ostražití a že může být i hůř se začalo naplňovat.