Letošní květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem, během kterého průměrné globální teploty překonaly všechna pozorování od roku 1850. Přispívá k tomu i cyklický jev El Niňo, který je synonymem dodatečného globálního oteplování, a to tím, že ohřívá povrch oceánů. Vědci soudí, že letos se jeho dopad objeví nejsilněji. A v roce 2030 mají být...

Aktuality
25.4.2024
Termíny kurzů na celý 2024 jsou již k dispozici.
Krizové řízení: základní rámec a reflexe - KŘ1
21.5.2024
18.6.2024
16.7.2024
13.8.2024
17.9.2024
22.10.2024
19.11.2024
10.12.2024
Krizové řízení: případové studie a výzvy - KŘ2
23.5.2024
20.6.2024
18.7.2024
15.8.2024
19.9.2024
24.10.2024
21.11.2024
12.12.2024
Ochrana měkkých cílů zůstane trvalou prioritou
25.7.2023
Dne 8. června 2023 se v Praze, v hotelu Olšanka, konala již potřetí konference "Ochrana měkkých cílů". Pořadateli jsou Komora podniků komerční bezpečnosti ČR, česká pobočka AFCEA a Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze. Velmi pravděpodobně nebyla poslední, protože problematika spíš narůstá, než aby byla přehlednější, od fyzické bezpečnosti objektů a velkých shromáždění osob do ní stále více promlouvá kybernetická bezpečnosti a hrozby kybernetické povahy. Také se ukazuje, že není realistické očekávat jednotnou konceptualizaci a komplexní metodický přístup - na to je do hry zapojeno i jen v Česku příliš mnoho aktérů, od státní správy, Policie ČR a dalších bezpečnostních sborů přes samosprávné celky (kraje a obce) až po plejádu firem, nevládních organizací a výzkumných pracovišť. Ochrana měkkých cílů se přesto stala etablovanou disciplínou, které se věnuje čím dál víc odborníků, a také roste "provozní" zkušenost a praxe. I my pozorně sledujeme inovace na tomto poli a podílíme se na úsilí o standardizaci postupů v některých segmentech bezpečnosti veřejného prostoru.
Novelizace krizového zákona č. 240/2000 Sb.
21.7.2023
Pozorně sledujeme zatím dílčí informace o procesu přípravy novely zákona č. 240/2000 Sb. o krizovém řízení. Je pravděpodobné, že chystaná proměna krizového zákona bude dost zásadní a hluboká. Nakolik se tento záměr promítne do výsledného znění, a co to bude v praxi znamemat pro orgány krizového řízení i celý jeho systém, se však dovíme nejdříve koncem roku 2023 nebo na počátku roku 2024.
Samozřejmě začneme co nejdříve připravovat inovaci našich kurzů tak, abychom nabídli přehledný a srozumitelný vhled do problematiky krizového řízení v té podobě, která po schválení nového zákona výrazně ovlivní jeho praxi.
Nová bezpečnostní strategie ČR
15.7.2023
Vláda schválila 28. června 2023 novou Bezpečnostní strategii ČR. Její struktura zůstává podobná dosavadní strategii z roku 2015, ale obsah se dost významně proměnil. Všechny hlavní změny shrnuje nově zařazená část Hlavní sdělení Bezpečnostní strategie ČR, která je dokonce předsunuta před Úvod. Dokument je konkrétnější v pojmenování hrozeb, samozřejmě zejména pod vlivem probíhající války Ruska proti Ukrajině. Proměnily se však i pasáže věnované vnitřní bezpečnosti, ochraně obyvatelstva a krizovému řízení. Přibylo hodně popisu, což je u strategického dokumentu na zváženou, čímž dokument získává i podobu "zprávy o realizaci". Zároveň tak nabízí ještě komplexnější a úplnější přehled o bezpečnostní politice České republiky, než tomu bylo dřív.
Je otázkou, zda tuto roli má hrát právě Bezpečnostní strategie, ale na druhou stranu - přečíst si ji stojí za to, čtenář tam objeví skutečně mnoho nových akcentů a témat.
Komunální veletrh v Olomouci
23.5.2023
Na prvním ročníku Komunálního veletrhu v Olomouci proběhla v pátek 19. května 2023 konference "Hrozby a příležitosti. Jak řešit bezpečnostní incidenty a mimořádné události v obcích, městech a krajích."
Libor Stejskal z Multilateral Consulting & Analysis s.r.o. na ní promluvil k tématu "Krizové řízení jako marginální předmět zájmu obcí".
Nabízíme výběr publikovaných článků
Jak zajistit bezpečí Česka
Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová píchla do vosího hnízda slovy že se v ANO "nechtějí připravovat na válku, že chtějí žít v míru". Země podle ní spíše potřebuje investice do dopravní infrastruktury. Přesto dodala, že naše obranné závazky plnit musíme a chceme, jen to musí odpovídat tempu, které si můžeme dovolit."
Tragédie odhalila bezpečnostní deficity
Šok z tragédie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy dlouho neopadne. Její děkanka Eva Lehečková přesto vytyčila dva klíčové úkoly pro následující týdny: vzít si opět akademický život co nejdříve zpět a vytvořit dostatečný pocit bezpečí pro všechny.
Český penicilínový sen?
Republika má znovu problémy s penicilinem. Od konce srpna jej k nám dorazilo 200 tisíc balení, jenže v sezóně respiračních onemocnění to sotva bude stačit. Lékárny hlásí, že dostávají jen zlomek toho, co si objednaly. Opakuje se tak příběh z minulého roku. A nedostatek medikamentů se začíná stávat zdravotním i bezpečnostním rizikem.
Pandemický Damoklův meč
Osmiprocentní nárůst onemocnění covidem zatím nechává ministerstvo zdravotnictví v klidu. Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) covid označil za sezonní respirační infekci a doporučil bezplatnou vakcinaci rizikovým skupinám. Není ale od věci podívat se za česká humna.
Čeští vojáci mají příští rok dostat skoro o třetinu více peněz než letos. Konkrétně 151 miliard korun. Země by tak konečně začala plnit svůj letitý závazek vůči Severoatlantické alianci – totiž slib, že na svou vlastní obranu bude vynakládat alespoň dvě procenta z toho, co každý rok vytvoří.